Jak dobrze zacząć naukę jazdy na nartorolkach?
W tym artykule piszemy o:
- Od jakiej techniki rozpoczynać naukę na nartorolkach?
- Na jakich nartorolkach rozpoczynać naukę?
- W jakim terenie rozpoczynać pierwsze jazdy na nartorolkach?
- Lepiej uczyć się jeździć na nartorolkach samemu, czy z instruktorem?
- Czy nartorolki terenowe uniemożliwiają naukę od podstaw?
- Czy nauka biegania na nartorolkach wymaga dużo czasu?
W internecie jest sporo filmów przedstawiających jazdę na nartorolkach. Osoby na nich występujące sprawiają wrażenie, że to prosta aktywność. Nikt jednak nie filmuje początkujących, raczej mistrzów tego sportu, czy osoby już bardzo zaawansowane. Mają za sobą wiele lat ćwiczeń, a w filmie znalazły się tylko udane ujęcia. W rzeczywistości jazda na nartorolkach bywa trudna do opanowania. Nauka poprawnej techniki na nartorolkach może być podobnie mozolna jak nauka pływania w wieku dorosłym.
Od jakiej techniki rozpoczynać naukę na nartorolkach?
Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z nartorolkami zwykle szybsze postępy robią przy technice łyżwowej. I nie chodzi tu tylko o progres w konkretnym stylu jazdy. Mowa w ogóle o łatwiejszym poruszaniu się na nartorolkach oraz szybszym procesie nauki.
Ta informacja może być szokująca dla wszystkich, którzy mają za sobą już doświadczenia na nartach biegowych, gdzie prościej zaczynać od techniki klasycznej. Na asfalcie jest odwrotnie - łatwiej zaczynać na nartorolkach od kroków łyżwowych.
Dlaczego na nartorolkach warto rozpoczynać naukę od techniki łyżwowej?
- przy technice klasycznej na nartorolkach trzeba idealnie równolegle prowadzić obie nartorolki, a przecież na asfalcie nie ma wyciśniętych torów jak na śniegu, nawet przy minimalnych odchyleniach od właściwego toru jazdy nartorolki będą się zjeżdżać lub rozjeżdżać, co utrudni naukę poprawnych kroków klasycznych,
- przy technice łyżwowej precyzja nadania kierunku jazdy nartorolkom nie jest aż tak kluczowa,
- szersze koło nartorolki klasycznej potrafi ściągać - zmieniać kierunek jazdy - zwłaszcza przy nierównym rozłożeniu ciężaru ciała, na zjazdach i trawersach,
- nartorolki do techniki łyżwowej są łatwiejsze w manewrowaniu, przy zmianie kierunku jazdy itp..
- poprawna technika narciarska, którą poruszamy się na nartorolkach, wymaga stosowania kroków jednopodporowych - przy technice łyżwowej uczący się są bardziej skłonni do jazdy jednopodoporowej,
- nartorolki do stylu łyżwowego wymuszają poprawne odbicie łyżwowe, bez “grzebania” nogą, który to odruch występuje u części debiutantów i kieruje naukę w niewłaściwą stronę.
Rozpoczynanie nauki jazdy na nartorolkach od techniki łyżwowej będzie właściwe dla większości początkujących w tym sporcie. Na naukę jazdy klasykiem na nartorolkach przyjdzie czas. Przebiegnie ona znacznie sprawniej, gdy ciało nowicjusza przywyknie do specyfiki zachowania nartorolek i wiele ruchów będzie wykonywać automatycznie.
Także narciarze biegowi poruszający się techniką klasyczną na nartach, dla których nartorolki mają być formą przygotowania do biegówek, skorzystają ćwicząc stylem łyżwowym. Wbrew pozorom mięśnie pracują niemal tak samo, a wydolność, siła, poczucie stabilności, równowaga i koordynacja wypracowane na suchych nawierzchniach, niezależnie od techniki biegowej, wprost przełożą się na narty biegowe.
Na jakich nartorolkach rozpoczynać naukę?
Czy osoba, która w możliwie krótkim czasie chce prowadzić duże samochody ciężarowe, a nie jeździła dotąd żadnym samochodem, powinna rozpoczynać naukę od razu od ciężarówki? Czy początkujący żeglarz może rozpoczynać kształcenie się od razu na trójmasztowcu na morzu bez wcześniejszej praktyki na małej żaglówce na jeziorze? Czy debiutujący na nartorolkach powinien stawiać pierwsze kroki na ciężkim sprzęcie terenowym? Na te wszystkie pytanie odpowiedź brzmi: nie.
Nieodpowiednie nartorolki mogą być przeszkodą, która utrudni i zniechęci do nauki. Dlatego w początkowym etapie nauki jazdy na nartorolkach należy korzystać z nartorolek lekkich, precyzyjnych, zwinnych, stabilnych. Jak długi to okres? To zależy od talentu i pracowitości osoby uczącej się. Dla jednych będzie to kilka miesięcy, dla innych nawet rok. Nartorolki o opisanych cechach będą doskonale sprawdzać się też przez cały okres przygody z tym sportem. A zdobyte na nich doświadczenia pozwolą bezboleśnie wejść na kolejne poziomy zaawansowania.
W skrócie: do nauki wybierz nartorolki sportowe - wersje treningowe.
Dlaczego nartorolki sportowe ułatwią naukę, a terenowe mogą mocno ją utrudnić?
- nartorolki sportowe są lekkie, terenowe cięższe, a rolki terenowe bardzo ciężkie, dodatkowa masa niepotrzebnie wyciąga z toru jazdy, zaburza równowagę,
- nartorolki sportowe są mobilne i zwinne, terenowe dość toporne i trudniejsze w manewrowaniu,
- nartorolki sportowe o obniżonych mostach lub z szerszymi kołami są stabilniejsze niż wersje terenowe, łatwiej na nich utrzymać równowagę,
- nartorolki sportowe mają wiązania narciarskie i umożliwiają w pełni stosowanie poprawnej techniki narciarskiej, rolki terenowe wyposażone w różne konstrukcje umożliwiające przypięcie do stopy w połączeniu z dużą masą wymuszają inną mechanikę ruchu.
Nartorolki sportowe to nartorolki służące do jazdy po asfalcie, mają zamontowane wiązania pochodzące z biegów narciarskich, w które wpina się buty z narciarstwa biegowego lub ich letnie odpowiedniki. Umożliwiają dokładne odwzorowanie narciarskiej techniki biegowej. Wersje treningowe nartorolek z kołami o tzw. standardowej, średniej prędkości, najlepiej nadają się do nauki, ćwiczeń techniki i zaspokoją potrzeby treningowe większości amatorów.
W jakim terenie rozpoczynać pierwsze jazdy na nartorolkach?
W pierwszym okresie przygody z nartorolkami wszystkie, nawet najdrobniejsze nierówności terenu znacznie utrudniają poruszanie się. Dlatego najlepsze będą odcinki raczej płaskie z nawierzchnią z równego asfaltu. Trasa powinna być czysta, bez igliwia, czy kamyków.
Znów postawmy sobie pytanie, czy osoba rozpoczynająca naukę pływania może od razu pływać w otwartym i głębokim morzu z falami? To oczywiste, że łatwiej jej będzie na spokojnym basenie, a próby szybkiego “rzucenia się na głęboką wodę” mogą być nawet niebezpieczne. Na nartorolki wybieraj miejsca, których nachylenie i nawierzchnia nie będzie stanowić dodatkowych utrudnień.
Osoby, które pomimo zaleceń tego tekstu, zdecydują się na rozpoczęcie nartorolkowej edukacji nie od nartorolek sportowych, lecz od wersji terenowych nartorolek z pompowanymi kołami, także pierwsze kroki będą stawiać na równych i czystych terenach. Nawet jeśli początkowo wybierają inaczej, w praktyce szybko cofają się na asfalt. Skoro i tak w pierwszym okresie ćwiczą tylko na utwardzonych i czystych drogach, to po co utrudniać sobie lub uniemożliwiać postępy ciężkim sprzętem terenowym?
Lepiej uczyć się jeździć na nartorolkach samemu, czy z instruktorem?
Technika narciarska, którą poruszamy się na nartorolkach w poprawnym wydaniu jest dosyć trudna. Wiele ruchów nie jest intuicyjnych. Zrozumienie podstaw, zasad przenoszenia ciężaru ciała i układania go, zasad fizyki, z których wynika mechanika ruchu, nie jest wcale takie oczywiste.
Idealnie jeśli możesz skorzystać z porad fachowców. Instruktorów, którzy faktycznie znają się na tym sporcie, np. mają za sobą przeszłość zawodniczą, aktualne sukcesy w rywalizacji na nartorolkach, czy długą praktykę nauczania. Jeśli masz tylko możliwość, skorzystaj z lekcji indywidualnych lub kursów i szkoleń na nartorolkach. Wiedza i umiejętności pozyskane na początkowym etapie będą procentować przez całe sportowe życie na nartorolkach.
Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z profesjonalnej pomocy, zaglądaj do materiałów na youtube. Polecamy wirtualny kurs na nartorolkach, który opracowaliśmy przed laty. Korzystanie z dostępnych materiałów w internecie jest znacznie lepsze, niż wyważanie otwartych drzwi i samodzielne wymyślanie techniki jazdy.
Czy nartorolki terenowe uniemożliwiają naukę od podstaw?
Na świecie są geniusze, którzy po szkole podstawowej przeszli od razu na uniwersytet. Jest z pewnością też duża grupa potencjalnych nartorolkarzy obdarzonych wyjątkowym talentem, wysportowanych, o dużym samozaparciu. Te osoby opanują jazdę na nartorolkach rozpoczynając naukę nawet w niesprzyjających warunkach, na ciężkim sprzęcie, czy na nierównych nawierzchniach. Może pójdzie im trudniej, będą potrzebować na to więcej czasu, ale ostatecznie osiągną sukces. Sam znam takich zapalonych “skajkerów”, ale przyznam, że niewielu z nich porusza się ekonomicznie i zdrowo dla ciała, czyli poprawną techniką.
Czy nauka od podstaw na nartorolkach terenowych ma sens? Jeżeli jesteś osobą o przeciętnych zdolnościach sportowych, w tym siłowych, nie masz wyjątkowej smykałki do sportów technicznych, nie możesz pochwalić się idealną techniką na nartach biegowych, lepiej skorzystaj ze sprawdzonej ścieżki, którą opisujemy w tym tekście. Puszczenie się na skróty w tym wypadku może oznaczać błądzenie. A to prosta droga do zniechęcenia i porzucenia tego pięknego sportu, którym masz możliwość cieszyć się przez całe życie.
Czy nauka biegania na nartorolkach wymaga dużo czasu?
W porównaniu do nart biegowych na nartorolkach dodatkową przeszkodą jest znacznie mniejsza stabilność oraz strach przed upadkiem. Generalnie dla większości rozpoczynających naukę pierwszy okres może być trudniejszy, niż początkowo zakładają. Ale gdyby te same osoby teraz uczyły się pływać, też miałyby przed sobą pewien czas nauki i zdawałyby sobie sprawę, że nie ma mowy o płynnym pływaniu po kilku lekcjach. Z nartorolkami jest podobnie. Na pewno wymagają czasu, cierpliwości i samozaparcia.
Zatem jak ułatwić sobie naukę? Jeśli zamierzasz skutecznie nauczyć się biegania na nartorolkach, wybierz nartorolki sportowe - wersje treningowe na gumowych kołach, zacznij od techniki łyżwowej, wybieraj płaskie, czyste i dobrej jakości asfalty. Jeśli masz możliwość, skorzystaj z pomocy fachowych instruktorów. Powodzenia!